sobota, 12 sierpnia 2017

Bitwa za Sewastopol

Pewnego wieczoru, w dalekiej otchłani rosyjskiego internetu, natknęłam się na zwiastun filmu znanego jako Nezlamna (na Ukrainie) lub Bitva za Sevastopol (w Rosji). Choć Rosjanie dołożyli tylko 20% do produkcji tego filmu, to ta druga nazwa przebiła się do Polski. Film ukazał się w 2015 roku i nie został w żaden sposób u nas wypromowany. A szkoda.

Sam film promuje w zwiastunie Polina Gagarina znaną, patriotyczną piosenką Kukushka, którą w jej wykonaniu miałam okazję tłumaczyć. Jedna z moich ulubionych rosyjskich artystek, jedna z najbardziej popularnych, a piosenka i emocje, jakie są w niej przekazywane, tylko zachęciły mnie do obejrzenia filmu. Lubię filmy wojenne, bardzo interesuje mnie historia drugiej wojny światowej a, o dziwo, niewiele wiedziałam o bitwie toczącej się pod Sewastopolem.

Piosenka "Kukushka" w wykonaniu Poliny Gagariny
Polecam posłuchać. Dostępne polskie napisy

Ludmiła Pawliczenko to legendarna, sowiecka snajperka, przedstawiona w filmie jako główna bohaterka. Od dziecka interesowała się strzelectwem. Urodziła się w miejscowości Biała Cerkiew, niecałe sto kilometrów od Kijowa, gdzie z kolei przeprowadziła się wraz z rodziną w wieku czternastu lat. Tam rozwijała swoją pasję i zdobywała wiele nagród. w 1937 roku rozpoczęła studia historyczne, niedługo przed wybuchem wojny sowiecko-niemieckiej obroniła swoją pracę magisterską o Bohdanie Chmielnickim.


Przed rozpoczęciem obrony Sewastopola, Luda jako jedna z pierwszych udała się do biura rekrutacyjnego Armii Czerwonej z prośbą o przyjęcie do wojska i wysłanie na pierwszą linię. Drobna dziewczyna dostała propozycję zostania sanitariuszką, a jej prośba została wyśmiana. Do czasu, gdy pokazała zdobyte przez siebie medale. Została przyjęta do 25 "Czapajewskiej" Dywizji Strzelców i trafiła do Odessy. Podczas walk w Odessie zastrzeliła 187 wrogów, trzykrotnie została ranna, za to doceniona za swoje wysokie zasługi otrzymała awans na starszego sierżanta. Obrona miasta trwała 73 dni. W połowie października ocaleni obrońcy ewakuowali się na Krym przez Morze Czarne.

Obrona Sewastopola trwała osiem miesięcy. Tam została promowana na podporucznika za swoje zasługi. Oprócz walki szkoliła także innych snajperów i snajperki. Została ciężko ranna, a jej mąż, podobnie jak wielu innych żołnierzy, zginął. Luda trafiła do szpitala, jednak po wyzdrowieniu nie wróciła na wojnę. Władze sowieckie wysłały ją w podróż po Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie w 43 miastach wygłaszała odczyty wzywające Amerykanów do zaangażowania się w wojnę w Europie. Została pierwszą w historii obywatelką Związku Radzieckiego zaproszoną do Białego Domu.

Po powrocie do Ojczyzny otrzymała stopień majora oraz tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Nie wróciła do walki. Kontynuowała karierę naukową w Moskwie jako historyczka. Nie bez powodu wspominam jej biografię, ponieważ to ona jest główną bohaterką filmu Bitwa za Sewastopol, była ogromną bohaterką II wojny światowej i jedną z najbardziej popularnych snajperek. Film przedstawia wojnę z jej perspektywy, wplatając sytuacje z jej życia osobistego.


Mam nadzieję, że moja recenzja zachęciła Was do obejrzenia filmu.

Julia

1 komentarz:

  1. pierwszy raz słyszę o tym filmie, ale lubię oglądać tego typu filmy, więc może w wolnym czasie obejrzę ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! To dla mnie ogromna motywacja! :)